Máte hlučného souseda? Nebo dokonce sousedy? Čtěte dál, seznámíte se s překvapivě účinným a praktickým řešením.
Že zvuk může ublížit je známý fakt. Lidské ucho je velmi důležitou součástí smyslového vnímání okolního světa a orientování se v něm a jako takové je ale také zároveň velmi citlivým orgánem, který je potřeba neustále chránit. Bubínek sice praská až asi při 160 dB, ovšem ucho může poškodit i mnohem menší hluk, pokud dlouho trvá. Dlouhodobý pobyt v hlučném prostředí má i negativním vliv na lidskou psychiku. Efektivním a snadným řešením mohou být akustické desky Wolf, které na tuzemském trhu nabízí firma Ciur.
Stačí jeden životaschopnější potomek a sousedé pod vámi i vedle vás budou zažívat peklo. Vy ovšem s nimi také. Ať už je původ a důvod nepříjemného hluků jakýkoli, je to nepříjemné, únavné a znervózňující. Zvuk se totiž v uzavřených prostorách šíří dvěma způsoby – vzduchem a stavebními konstrukcemi. Vzduchem se nejčastěji zvuky, které samy produkujete mluvením, hlasitě puštěnou televizí, zpěvem apod. V případě stavebních konstrukcí jde o zvuky vznikající vaší činností – kročejový hluk, přibíjení hřebíků, bouchání dveřmi, šoupání nábytkem apod. Své neblahé zkušenosti s přenosem zvuku konstrukcemi mají obyvatelé většiny panelových domů. Panely by sice vzhledem ke své tuhosti mohly pohlcovat značnou část zvuku, ale díky technickému řešení a jejich zapojení do konstrukce, fungují naopak jako velké rezonanční desky. Stavební konstrukce totiž obecně působí jako přenašeč rezonancí.
Deska tenká, ale výkonná
Mnozí obyvatelé takto hlučných přístřešků mají ve finále pocit, že se s tím nedá nic dělat a zkoušejí si útrpně „zvyknout“. Rezignovat ale není nutné ani na až posledním místě. Existuje velmi účinné řešení, které je navíc vhodné prakticky do všech typů obytných prostor. Již roku 2014 ocenila Asociace akustiky českého stavebnictví 1. místem v kategorii Kročejová neprůzvučnost konstrukcí desku Wolf PhoneStar TRI firmy Ciur. Desky Wolf PhoneStar jsou schopny zlepšit kročejový útlum až o 33 dB a útlum zvuku až o 36 dB. Pro lepší představu o jak vysoké číslo jde uveďme údaj, že v bytových domech jsou požadavky na zvukovou izolaci místností mezi jednotlivými byty 52 dB. U bytových příček je pak požadavek 42 dB. Při síle desky Wolf PhoneStar do max. do 15 mm lze mluvit o zázraku. Žádná z konkurenčních technologii tohle neumí.
Síla plná důmyslností
Akustické desky Wolf jsou vyrobeny výhradně z přírodních materiálů. Řešení spočívá v unikátním patentu využívajícím těžkou hmotu v podobě sypkého křemičitého písku, který vyplňuje vnitřní prostor dvou nebo třívlnného komorového kartonu. Zvuková vlna prochází postupně až 7 vrstvami papíru a 6 vrstvami písku. Zrnka se rozkmitají a mění tak zvukovou vlnu na pohybovou energii. K průniku na druhou stranu desky pak už zvuk nemá dostatečnou energii. Díky takto vytvořené těžké hmotě v sypké podobě utlumí desky Wolf prakticky celé slyšitelné frekvenční spektrum zvuku bez viditelných propadů typických pro klasické deskové materiály.
Samé další +
Obrovskou výhodou patentové konstrukce desek Wolf je minimální tloušťka: 10, 12,5 resp. 15 mm podle typu desky. Jsou výhodné všude, ale především tam, kde je nutné šetřit místem. Deskou například efektivně odhlučníte podlahu, a přitom nevznikne schod.
Při montáži na stěnu konstrukce nabude o pouhých 40 mm. Pro zvukové izolace stěn jsou určeny desky Wolf TRI a Wolf TWIN, které jsou dodávány ve standardizovaném rozměru 1250×625 mm. Montují se přímo na stávající masivní stěnu nebo rošt z lehkých příčkových konstrukcí. Montáž probíhá suchou cestou pomocí akustických hmoždinek Herkules na bázi skelných vláken. Do desek se ale dají vrtat i běžné hmoždinky, skobičky či háčky, jako do normální stěny.
Desky se montují na sráz, v jednotlivých řadách potom na vazbu s přesahem minimálně 100 mm. Jsou konstruovány tak, aby při osazování instalačních krabic a dalších rozvodů nedocházelo k samovolnému vysypávání písku. Finální vrstvu tvoří sádrokartonová nebo sádrovláknitá deska libovolně upravená malbou nebo štukem. S minimálními nároky na prostor a čas tak lze dodatečně účinně zvukově izolovat původní nevyhovující konstrukce.