Holomráz, chlad, pára od pusy, zima, mrazivo, mrzne až praští…
Chlad a studené nohy nám vždy dokáží pokazit dobrou náladu.
Zimu má hodně lidí rádo, zvláště patříte-li do skupiny milovníkům zimních sportů. Se sněhem je zkrátka zábava, ale jen do chvíle návratu domů. Kdo by se nechtěl vracet promrzlý a zkřehlý do teple vyhřátého domu. Každý. Pohodové chvíle spojené s těšením se na posezení ve vyhřátém pokoji je spojena s útulným teplem. Teplem, které se drží doma, nechodí na vycházky, má zaracha a netrajdá okolo. Perfektním hlídačem a strážcem draze vyrobeného tepla je dokonalá izolace.
Zateplení na zimu, izolace na léto.
Do kategorie dokonale izolujících materiálů patří izolace foukané. Pro třeskutou zimu jich je více, ale pro následně spalující horké léto už je výběr velmi zúžený. Zdravá foukaná izolace má navíc velmi ekologický rodokmen, je vyrobena recyklací materiálů.
V zimě chrání před tepelnými úniky a v létě naopak před přehřátím, které je podle odborníků v posledních letech mnohdy i větším problémem než zmíněný chlad. Rodinný dům, který se v zimním období vytápí, nebo naopak v letním období chladí (klimatizace se dnes stávají běžnou součástí moderních i rekonstruovaných rodinných domů) spotřebovává energii na udržení vnitřní teploty. Spotřeba energie je vyjádřena v celkových finančních nákladech, které jsou v přímé závislosti na množství spotřebované energie. Pokud pomineme finanční náklady na ohřev TUV a svícení, je rozhodujícím faktorem spotřeba energie na vytápění či právě chlazení. Se stále zhoršující se situací na energetickém světovém trhu je izolace tou nejlepší investicí. Uložené peníze se zúročí na za desítky let, jak tomu bylo, ale za pár let po aplikaci.
Úniková hra, o kterou nikdo nestojí
Teplo v domě uniká různými konstrukcemi a celková ztráta objektu se skládá ze ztrát tepla, které jsou u jednotlivých konstrukcí různé. Tak si to vymodelujme. Máme jednoduchý dům. Ztráta střechou je nyní asi 30 %, okna 20 %, stěna 10 %a ostatní konstrukce zbylá %. V případě chlazení je to podobné střecha 30 %, okna a stěny 30 % – při neizolovaném objektu se, při vysokých venkovních teplotách se vše přehřívá, případně uměle vychlazený vzduch uniká cestami ven. Nejde o žádnou únikovou hru. Základem těchto úniků je na prvním místě výměna oken – pokud ale zanedbáte celkovou úpravu stavebních konstrukcí mohou vám dokonale izolovaná okna naopak způsobit problémy, o nichž jste předtím neměli tušení – a „nadšené“ majitele nových „plasťáků“ z nedávné minulosti, kteří řeší nenadálý výskyt plísní v interiéru najdete bezpochyby i ve svém okolí. Pokud izolujete pouze část konstrukce, jedná se vždy o částečné řešení. Ano, s Climatizer Plus lze izolovat střechu a snížit tak tepelné ztráty o 30 %, ale také lze snížit náklady na vytápění, náklady na chlazení. Co se tím zvyšuje je komfort bydlení a to celoročně.
Kámen, nůžky, papír teď!
Papír v tomto případě „bere vše“. Jeho hlavní výhodou oproti ostatním běžně užívaným typům izolací je z hlediska izolačních schopnosti tzv. měrná tepelná kapacita. Udává nám množství tepla, potřebného k ohřátí 1kg látky o 1 stupeň teploty v Kelvinech nebo stupních Celsia. Čím větší je potom tato hodnota, tím lépe konstrukce odolává kolísání teplot.
V případě foukané izolace Climatizer Plus dosahuje výjimečných hodnot až 2020 J/kg.K, což je hodnota dvoj- až vícenásobná ve srovnání s jinými izolačními materiály. Dalším důležitým technickým parametrem je samozřejmě objemová hmotnost aplikovaného izolantu (až 30-90 J/(kg.K), díky níž mají stavby opatřené izolací Climatizer Plus i výborné akustické parametry.
Dokonalé utěsnění
Tepelná izolace na bázi celulózy se aplikuje foukáním – díky čemuž lze stavbu izolovat opravdu všude, bez „hluchých míst“ a rizika vzniku tepelných mostů. Protože právě tato místa se – díky rozdílu teplot v konstrukci – stávají pro stavbu kritickými a mohou přispět nejen ke zhoršení tepelně-technických podmínek interiéru, ale i k celkové degradace konstrukce. Foukanou izolaci na bázi celulózy pod názvem Climatizer Plus dokáží certifikované firmy aplikovat v rozsahu odpovídajícímu běžnému rodinnému domu během 4-5 hodin, a to velmi precizním způsobem, který neznečišťuje okolí.
Zdravý a ekologicky šetrný
Foukanou izolaci Climatizer Plus lze použít do všech typů konstrukcí – není potřeba tedy nakupovat různé materiály pro vodorovné či svislé konstrukce a složitě řešit různé dodací podmínky, vzájemné propojení či technologické postupy. Climatizer Plus se aplikuje najednou a lze jej využít – jak již bylo řečeno – pro všechny typy konstrukcí: obvodové zdi, vodorovné konstrukce (stropy) i šikmé střechy. Díky svým vlastnostem se výborně hodí i do podmínek, kde jiné typy izolací strádají – třeba s difuzně otevřenou konstrukcí, jako jsou stále oblíbenější dřevostavby. Izolace totiž umožňuje odvádět vlhkost z interiéru, a naopak a přispívá tak ke zdravému vnitřnímu prostředí budov. S přírodní celulózovou izolací v konstrukci nevzniknou podmínky pro tvorbu a růst plísní, hnilob a dřevokazných hub.
Krom toho je Climatizer Plus první ekologicky šetrnou izolací v České republice, pod čílsem 01-01-1994.
Více informací na www.climatizer.cz