Zvykli jsme si
Zvyk je železná košile a nikdo se nechce vzdát komfortu, který jsme si za ta léta ve svých domovech vybudovali. Přijdeme domů, máme teplo. V létě zase naopak, schováváme se doma před letním horkem. Mnoho z nás se nechalo přemluvit k plynofikaci a teď trne, jak to bude s dodávkou plynu v dalším zimním období. Mnozí si pořídili na léto klimatizace, ale s nastávajícími horkými letními dny nevědí, zda si budou moci tento luxus provozu chlazení, s raketovým růstem cen za energie, vůbec dovolit.
Energie levnější nebude
S energiemi je to stejné jako s cenou nemovitosti, pokud jednou cena, třeba právě té nemovitosti, stoupne a je o ni na trhu nouze, nikdy její cena dolů nepůjde. Nikdy! Proč také?! Vždyť je po ní jenom poptávka a v řadě stojí nespočet zájemců. Chceš, nechceš. Tak jednoduché to je. Takže jsme s odběrem energií postaveni před dilema. Odebírat, neodebírat. Jasně, že odebírat. Jak bychom jinak fungovali. Takže hledáme cesty, jak efektivně ji využijeme. A opět nás čeká rozhodování, dilema a hledání kompromisů. Budeme chladit nebo vedro v létě vydržíme? Budeme šetřit na topení v zimě, abychom se zahřáli? Nebo se víc ustrojíme a nebudeme topit na plný výkon? Budeme se otužovat a šetřit teplou vodou? Máme se mýt jako kdysi naši předci jednou týdně v horké lázni? Jak to celé vůbec ustát? Do 20.let 21. století jsme žili v určité bublině energetické bezstarostnosti. Současná doba nás donutila o tom nejen přemýšlet, ale také rychle jednat, jednat v rámci ochrany naší rodiny před energetickým diktátem a stát se opět více nezávislými. Jak na to?
Jak se více/méně zajímat
První věc, kterou člověk při vysokých cenách energií udělá? Začne redukovat. Začne počítat, kde by mohl ušetřit, uspořit, uchránit. Pokud si chceme zachovat dosavadní styl a způsob života, tak musíme začít šetřit tam, kde to má do budoucna smysl. To, že vypneme na léto klimatizaci je velmi krátkozraké. Nakonec, když se budeme v létě potit, bude nás z horka bolet hlava a začne nám být pocitově velmi nepříjemně, tak si stejně klimatizaci zapneme drahota, nedrahota. Prostě zdraví naše nám bude přednější než finanční ztráta. Dá se tomu ovšem předejít jednodušším investičním krokem. Investice jsou pro zhodnocování a tím 100 % zateplování domu je. Zateplování je jedním z mála řešení, jak se méně do budoucna zabývat cenami energií. Zateplování je vstupenkou do svobodné volby, zda zapnu v zimě topení již při prvních mrazících nebo při prvních plískanicích. Také nás osvobozuje v létě. Díky kvalitnímu zaizolování třeba střechy, nebudeme klimatizaci buď vůbec potřebovat nebo ji můžeme, pokud ji už máme nainstalovanou, pouštět jen na krátkou dobu, než se místnost vychladí.
Zateplení na léto?
Také vnímáte zateplení v létě jako hloupý vtip? Opak je pravdou. Zateplování je sice proces, kdy se chceme ubránit únikům tepla především v pozimním a zimním období, ale zateplování jako takové, má také význam udržení dané teploty, kterou jsme si pocitově pro náš životní styl nastavili. Nastavená teplota potřebuje udržovatele. Tím je buď topení v zimě, nebo větrání/klimatizace v létě. Udržet tu správnou teplotu v domě nám zajistí pouze a jen kvalitní izolace. Kterou si vybrat není pro laika tak jednoduché. Je bombardován cenou, argumenty, radami starších i mladších. Má to být tuhá izolace, umělý materiál, nebo naopak lehký nezatěžující výrobek? A co takhle takový, který nad naše očekávání splní obojí, dokonce splní více, zateplí každý detail, každou skulinu i škvíru. Kvalitně zaizoluje v zimě, což považujeme všichni za standard tepelných izolací, ale stejně a lépe zaizoluje naše domovy i v létě. Takovým izolantem je celulózový materiál, foukaná izolace Climatizer Plus.
Proč Climatizer Plus
Kdo už je trochu zběhlý v tepelných izolacích, nebo konzultoval své rozhodnutí s nějakým stavebním profíkem (projektantem, stavbyvedoucím, stavebním inženýrem nebo technikem) ví, že první, co charakterizuje tepelné izolace je součinitel prostupu tepla, tak zvaná lambda. Alfa a omega tepelné izolace. Ale ta je u všech izolantů v tisícinách plus mínus stejná. Takže alfa omega je v tomto případě naprosto zcestná a musíme se upnout k jinému parametru. Zima je tedy vyřešena, co nám v rozhodování tedy pomůže v létě? Jde o parametr zvaný měrná tepelná kapacita. Celulózová izolace má parametry dřeva, a tudíž v sobě skrývá dostatek potenciálu chránit naše domovy před přehříváním. Vysoká hodnota měrné tepelné kapacity v dostatečné tloušťce, dnes standardně 30 cm, zajistí v šikmé střeše ochranu proti průnikem vedra až na celých 9 hodin. Takže přes den, kdy na střechu praží z jihu slunce tak má dostatek času horku odolat a v případě západu slunce je zase dostatek času na regeneraci opačnou, zchlazení. Foukaná izolace Climatizer Plus to s teplem i zimou rozhodně umí skoulet.
20 let záruka, 30 let na trhu, jednoduchá kalkulace
V roce 2017 se izolace stala seniorkou a oslavila krásných 26 let na trhu. Loni přehoupla již třicítku a míří si mílovými kroky pro Kristova léta. Pokud si člověk půjde koupit role do hobby marketu, dostane na výrobek standardně záruku 2 roky. Climatizer Plus to má 10x výrazně nad. 20 let se zárukou je pro izolaci s 30 křížky na krku samozřejmostí. Krom toho jde o izolaci „na klíč“. Říká se: „bez práce nejsou koláče“, ale v tomhle případě se dá říci, že kdo izolaci objedná, tak: „bez práce a bez starostí, koláč si dá, za něj jiní izolování se zhostí“. Foukané izolace nejsou sice novinkou na trhu, ale mají stále větší uplatnění z důvodů vyhledávání maximálních úspor. Lze s nimi přefouknout totiž i stávající izolaci, zajistit detailnější zaizolování přehlédnutých škvír a skulin. Zajistit celistvost, prodyšnost a zároveň , a to především, stabilní energetickou nezávislost.